Zdroj: https://www.uhliste.cz/choroby-rostlin/hrusen-choroby-na-hrusnich  •  Vydáno: 31.12.2008 19:04  •  Autor: Tomas

Hrušeň - choroby na hrušních

Rez hrušková, Moniliová hniloba plodů a Strupovitost hrušně - to jsou nejčastější a nejzávažnější choroby na hrušních.

Rez hrušňová - Gymnosporangium sabinae

Na povrchu listů jsou viditelné oranžové až červené oválné skvrny o průměru několika mm. Uprostřed skvrn jsou viditelné černé tečky, které jsou tvořeny spermogoniemi. Na spodní straně listů se objevují začátkem léta na infekcí napadených rostlinách pohárkovité rýhovité aecidie.
Jedná se o tzv. dvoubytnou rez, tzn., že má dva hostitele. Druhým hostitelem jsou dva druhy jalovců - jalovec čínský (Juniperus chinensis) a jalovec klášterský (Juniperus sabina). Rez hrušňová je významnou chorobou hrušní a jalovců v těch lokalitách, kde jsou oba hostitelé v blízkosti do 150 až 200 metrů.
Ochrana
Dodržení pěstební vzdálenosti mezi hrušněmi a jalovců 150-200 m.

Tam kde není možné dodržet pěstební vzdálenost je nutné chemicky ošetřovat, použijeme přípravky proti strupovitosti hrušní a jabloní (mají velkou účinnost i proti této chorobě).


Moniliová hniloba plodů - Monilinia fructigena

Patogen přezimují v napadených plodech, většinou se jedná o infekci z mumifikovaných plodů, které zůstávají na stromech. Slupka i dužnina plodů měkne a hnědne. Na hnědých skvrnách se většinou vytvářejí soustředné kruhy špinavě bílých polštářků..Nákaza je za vegetace roznášena větrem, hmyzem a nebo odplavovanou vodou.
Ochrana
Preventivní odstraňování napadených plodů, nedovolení přezimování.
Proti této chorobě nejsou speciální chemické prostředky. Použijeme tedy prostředky proti strupovitosti hrušní a jabloní.


Strupovitost hrušně - Venturia pirina

Choroba poškozuje listy, plody, květy a velmi často i letorosty. Na listech způsobuje tmavošedé až černé ostře ohraničené skvrny, které nekrotizují a silně napadené listy opadávají. Opadávají i silněji napadené květy a mladé plody. Větší plody jsou typicky strupovité, často se deformují a někdy i praskají. Na letorostech vznikají tmavé skvrny, které zasychají. Kůra na letorostech je drsná a praská. Choroba přezimuje na napadených opadaných listech.
Ochrana
Likvidace (spálení) spadaného listí.
Chemická ochrana přípravky proti strupovitosti.

Jaké použít přípravky a v kterou dobu najdete zde:Ochrana ovocných stromů a keřů